Święta Majowe w placówkach oświatowych

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
9 maja 2017

Ważnym elementem obchodów uchwalenia Konstytucji 3 Maja są uroczystości organizowane w gminnych placówkach oświatowych, gdzie już od najmłodszych lat uczymy dzieci szacunku i miłości do Ojczyzny oraz rozbudzamy w nich iskierkę patriotyzmu. Zapraszamy do krótkich relacji z obchodów Świąt Majowych w naszych szkołach.

 

 

W Gminnym Przedszkolu w Mrozach co roku przybliżane są dzieciom treści patriotyczne związane z obchodami „Święta Majowego”, w tym – Konstytucji 3 Maja. Dzieci ze wszystkich grup zapoznane zostały z symbolami narodowymi poprzez: utwory literackie - „Katechizm polskiego dziecka” – W. Bełzy, „Barwy ojczyste” Cz. Janczarskiego, „1 Maja” M. Terlikowskiej, „Legendę o Lechu i Białym Orle” H. Dąbrowskiej oraz opowiadanie „Wars i Sawa” W. Chotomskiej, utwory muzyczne - słuchanie na baczność Hymnu Państwowego, dzieci starsze nauczyły się pieśni patriotycznych pt. „Mazurek Trzeciego Maja”, „Marsz Pierwszej Brygady”. Wszystkie dzieci wykonywały prace plastyczne związane z tematyką patriotyczną: flagę Polski, malowanie godła Polski i wyklejanie Syrenki Warszawskiej.
Tradycję regionu oraz historię przybliża się tu dzieciom poprzez spotkania z ludźmi, instytucjami z naszego regionu, miasta oraz wycieczki  m.in. pod Pomnik Walk Narodowo-Wyzwoleńczych, gdzie dzieci złożyły kwiaty, zapaliły znicz, oddały cześć poległym żołnierzom minutą ciszy. Dla upowszechnienia Święta Flagi i rozwijania uczuć patriotycznych zakupione zostały flagi, które dzieci zaniosły do domu, by wspólnie z rodzicami wywieszać je w święta narodowe.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W Szkole Podstawowej im. Romualda Traugutta w Mrozach obchody 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się już 27 kwietnia, kiedy to klasy V wraz  z wychowawcami, paniami: Bożeną Soszyńską, Agnieszką Goławską i Haliną Jachimowicz, przygotowały krótką inscenizację na ten temat. Uczniowie klas I-VI, ubrani na galowo, mieli okazję przypomnieć sobie historię uchwalenia Konstytucji.  Była to dla nich również cenna lekcja patriotyzmu. Aktorzy przybliżyli społeczności szkolnej takie wybitne postacie historyczne, jak: Stanisław August Poniatowski, Hugo Kołłątaj, Stanisław Małachowski czy Caryca Katarzyna.

 

 

 

 

 

 

 

 „Uchwalono dokument, konstytucją zwany, pierwszy był w Europie, na świecie podziwiany”

W Szkole Podstawowej im. Bohaterów Września 1939 r. w Grodzisku, także 27 kwietnia odbyła się akademia z okazji świąt majowych, szczególnie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Celem apelu było kształtowanie  wśród uczniów poczucia przynależności narodowej.
Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły  i odśpiewaniem hymnu państwowego. Czynny udział w niej wzięli uczniowie klasy II i VI pod kierunkiem pań Małgorzaty Ślązek i Beaty Miastkowskiej. W obrazowy sposób przedstawili społeczności szkolnej historię Konstytucji 3 Maja, a także odśpiewali pieśń ,, Mazurek 3 Maja, inaczej zwany ,,Witaj Majowa Jutrzenko”, której autorem słów jest Rajnold Suchodolski- poeta, działacz niepodległościowy, uczestnik powstania listopadowego, brat malarza Januarego Suchodolskiego mieszkającego w Bojmiu, a pochowanego na cmentarzu w Oleksinie.  Konstytucja chociaż obowiązywała krótko, to miała olbrzymie znaczenie. Wywołała zarówno w kraju, jak i na świecie wiele przychylnych opinii. Entuzjastycznie wypowiadali się o niej politycy i ludzie nauki.

 

 

 

 

 

 

W Zespole Szkół im. H. Sienkiewicza w Jeruzalu 28 kwietnia uczniowie klasy VI szkoły podstawowej oraz uczniowie klasy I gimnazjum pod kierunkiem p. J. Kamińskiego, nauczyciela historii, przygotowali uroczysty apel. W montażu słowno-muzycznym  ukazali okoliczności rozbiorów Polski  i wysiłek twórców Konstytucji 3 Maja zmierzający do odzyskania  wolności.                    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 W Zespole Szkół im. A. Mickiewicza w Mrozach,w przeddzień rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczniowie klas I gimnazjum pod opieką pań: Bożeny Jasik i Justyny Kowyni-Romanowskiej przedstawili okolicznościowy program poetycko-muzyczny. Na tablicach tematycznych pojawiły się informacje dotyczące Konstytucji 3 Maja.

 

 

 

 

 

 

Autor: Administrator

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-05-09
Data publikacji:2017-05-09
Osoba sporządzająca dokument:Administrator
Osoba wprowadzająca dokument:Administrator
Liczba odwiedzin:1485