Rusza tramwaj konny w Mrozach

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
26 kwietnia 2018

Już 29 kwietnia rusza tramwaj konny w Mrozach, niebywała atrakcja turystyczna na skalę kraju, jak i Europy. Historia tramwaju sięga końca XIX wieku, trasa liczy niespełna 2 km w jedną stronę i prowadzi przez Rezerwat Rudka Sanatoryjna.

 

 

 

 

Tramwaj kursował będzie w niedziele oraz święta w godz. 14.00 – 19.00 (ostatni kurs o godz. 18.00).

UWAGA! W pierwszym miesiącu kursowania tramwaju (w maju 2018 r.) jeździmy także w soboty.

Od czerwca 2018 r. tramwaj kursuje w wyznaczone soboty i niedziele w godz. 14.00 – 19.00. Odjazdy z Mrozów do Rudki odbywają się zawsze o pełnych godzinach: 14.00, 15.00, 16.00, 17.00 i 18.00 (ostatni kurs).

Najbliższe terminy kursowania tramwaju: 31 maja, 23 i 24 czerwca, 21 i 22 lipca, 18 i 19 sierpnia oraz 15 i 16 września.

Obecnie możliwy jest zakup biletów bezpośrednio u woźnicy i tylko w obie strony. Osoby, które wyrażają chęć powrotu kursem o innej godzinie mogą to zrobić tylko w przypadku wolnych miejsc oraz po uzgodnieniu z woźnicą.

Niebawem uruchomiona zostanie aplikacja umożliwiająca zakup biletów on-line.

Więcej informacji i rezerwacje biletów do czasu uruchomienia aplikacji (najpóźniej do piątku przed planowaną niedzielą, do godz. 15.00) bezpośrednio u operatora tramwaju: HL Bingo Henryk Lasota, tel. 518 454 470.

CENNIK BILETÓW:

Normalny – 16,00 zł;

Ulgowy (dzieci i młodzież ucząca się, za okazaniem legitymacji szkolnej oraz studenci do 25 lat, emeryci i renciści za okazaniem legitymacji) – 10,00 zł;

Dzieci do lat 3 – bezpłatnie;

Osoby z Kartą „Mrozy dla Rodziny 3+”: normalny – 8,00 zł, ulgowy – 5,00 zł;

Bilety grupowe (powyżej 10 osób) – 12,00 zł/os.;

Osoby niepełnosprawne (po okazaniu dokumentu stwierdzającego niepełnosprawność) – bezpłatnie.

Zapraszamy.

 

Historia tramwaju konnego:

Historia tramwaju konnego Mrozy - Rudka związana jest z budową szpitala w Rudce, który powstał na skutek rozszerzającej się w 1898 r. epidemii gruźlicy. Teodor Dunin, wybitny lekarz bakteriolog zaapelował wówczas o utworzenie specjalistycznego szpitala, w którym chorzy mogliby dochodzić do zdrowia. Jego projekt zdobył uznanie wielu wybitnych naukowców. Ze względu na klimat idealnym miejscem okazała się Rudka koło Mrozów, gdzie w 1902 r. ruszyła budowa szpitala. Sanatorium znajdowało się kilka kilometrów od stacji kolejowej, na której wyładowywano przywożone pociągiem z Warszawy materiały budowlane. Aby ułatwić ich transport do Rudki, położono tory pod kolejkę. Budowa szpitala trwała sześć lat. Pierwsi pacjenci pojawili się w Rudce 29 listopada 1908 r. Tego dnia po raz pierwszy, zamiast materiałów budowlanych, tramwaj konny przewiózł ludzi. Kolejka kursowała nawet sześć razy dziennie przez 59 lat, po raz ostatni odjechała w 1967r. Tory rozebrano na początku lat 70, a wagonik przekazano Muzeum Kolejnictwa w Sochaczewie, gdzie stoi do dziś.

Kilka lat temu władze samorządowe gminy Mrozy wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Mrozów postanowiły odbudować tramwaj konny. Minister Środowiska wyraził zgodę na powtórne jego kursowanie w rezerwacie „Rudka Sanatoryjna", przez który przebiegała trasa, gmina otrzymała dotację z PROW, odtworzono szlak, położono podkłady, wykonano replikę wagonu, zamontowano szyny na trasie liczącej niecałe 2 km.

Pierwsze, próbne i techniczne przejazdy odbyły się na początku października 2011 roku, natomiast ostatni weekend tego miesiąca przeznaczono na dni otwarte, podczas których, z perspektywy odrestaurowanego wagonu każdy chętny mógł usłyszeć dźwięk metalowych szyn i odgłos najprawdziwszych kopyt. Było to preludium do rozpoczęcia kursowania tramwaju, które zaplanowano na wiosnę 2012 roku. Kolejka kursowała w okresie wiosenno - letnim kilka sezonów, niestety w ostatnich latach, z przyczyn technicznych i organizacyjnych gmina zmuszona była zawiesić kursowanie.

Warto dodać, że wzdłuż trasy tramwaju konnego Mrozy - Rudka powstała ścieżka służąca edukacji ekologicznej, ponadto tramwaj wykorzystany został na planie filmowym serialu „Ranczo”, a w 2013 roku przewoził Parę Prezydencką.

29 kwietnia 2018 r. wznawiamy kursowanie tramwaju.

Zapraszamy do obejrzenia filmów:

 

 Więcej informacji:

http://www.mrozy.pl/sciezkaedukacyjna/

http://www..pl/tramwajkonny/

http://gosir.mrozy.pl/aktualnosci/219-tramwaj-konny-2018

 

http://gosir.mrozy.pl/tramwaj-konny 

 

 

Autor: Administrator

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2018-04-26
Data publikacji:2018-04-26
Osoba sporządzająca dokument:Administrator
Osoba wprowadzająca dokument:Administrator
Liczba odwiedzin:1646