Serce Kuflewa znów w Kuflewie

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
7 listopada 2018

Miło mi poinformować Państwa, że po wieloletnich staraniach, na wniosek Gminy Mrozy, decyzją Starosty Mińskiego z dnia 6 listopada 2018 roku, zostały przywrócone historyczne granice Kuflewa. Po kilkudziesięciu latach, w granicach Kuflewa znów znalazł się teren kościoła parafialnego wraz z najbliższym otoczeniem, niegdyś sztucznie przyłączony do Małej Wsi.

Teren kościoła parafialnego wraz z otoczeniem stanowił symboliczne centrum dawnego miasta Kuflew i tak zwanej ziemi kuflewskiej. O tym, że nie został przyłączony do Kuflewa w trakcie zakładania ewidencji gruntów po II wojnie światowej, zdecydowały wydarzenia z XIX wieku a dokładnie konfiskata majątku Kuflew w 1846 r., będąca karą za działalność niepodległościową Bronisława Dąbrowskiego. Wtedy doszło do formalnego rozdzielenia majątku rządowego od majątku poduchownego, czyli kościelnego. W latach 50-tych XIX wieku władze zaborcze rozpoczęły proces urządzania wsi. Przeprowadziły pierwsze podziały geodezyjne, których zasadnicze zarysy przetrwały do czasów obecnych. W wyniku urządzania wsi miejscowość Kuflew według dawnych granicy przestała istnieć. Wyodrębniono z niej Podciernie, Podskwarne, Hutę Kuflewską, folwark Kuflew, folwark Kuflew Poduchowny i Małą Wieś. W 1933 r. potwierdzono przynależność folwarku Kuflew Poduchowny do gromady (sołectwa) Mała Wieś.

Dokonując w XIX wieku podziału Kuflewa ostatecznie zniszczono jego rangę. Odebrano mu status miejsca niezwykłego, w którym rodziły się i dojrzewały marzenia o wolnej Polsce.

Do powstałych miejscowości w rezultacie rozdzielenia Kuflewa zdążyliśmy się przyzwyczaić. Mieszkańcy wsi Podciernie, Podskwarne, Huta, Mała Wieś stworzyli wyjątkowo aktywne i twórcze społeczności. Nie przyzwyczailiśmy się jednak do tego, że kościół wraz z budynkami położonymi na północ od głównej drogi przez Kuflew nie leżą w Kuflewie. W mentalności parafian i mieszkańców, wbrew urzędniczej ewidencji, to zawsze był Kuflew.

Dlatego przeprowadzona aktualnie zmiana granic Kuflewa ma wielki wymiar symboliczny. Jest wyrazem sprawiedliwości dziejowej. Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przywracamy Kuflewowi jego utracone serce. Przywracamy pamięć, dzięki której budujemy naszą lokalną i narodową tożsamość.

Przywracaniu pamięci o niepodległościowych doświadczeniach Kuflewa, wydarzeniach i ludziach związanych z parafią, majątkiem i gminą Kuflew, ma służyć również monografia historyczna pt. „Dzieje ziemi kuflewskiej” autorstwa Kamili Juśkiewicz, Andrzeja Marka Nowika i Jagny Sekular, którą w 100. rocznie odzyskania przez Polskę niepodległości przekażemy naszym mieszkańcom. Już dzisiaj zachęcam do jej lektury.

Burmistrz Mrozów
Dariusz Jaszczuk

Autor: Administrator

Pliki do pobrania

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2018-11-07
Data publikacji:2018-11-07
Osoba sporządzająca dokument:Administrator
Osoba wprowadzająca dokument:Administrator
Liczba odwiedzin:934