Rekonstrukcja średniowiecznego grodziska w Grodzisku

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
7 listopada 2019

Informujemy, że Gmina Mrozy rozpoczęła działania zmierzające do realizacji projektu polegającego na rekonstrukcji grodziska średniowiecznego z XI wieku w miejscowości Grodzisk.

Grodzisko z Grodziska było jednym z największych obiektów tego typu w rejonie. Szacuje się, że cały zespół osadniczy, w skład którego wchodziło grodzisko, było pod względem wielkości drugim zespołem po Zamku w Liwie. Grodzisko położone jest na cyplowatym wyniesieniu morenowym. Ma wymiary 120 x 150 m. Posiada pojedynczy pierścień wałów i wydzielony stożek wewnętrzny, którego główna platforma ma ok. 30 m średnicy. Wysokość wału nie przekracza 3 m. Fosa ma szerokość ok. 5 m i głębokość dochodzącą do 1,75 m. Grodzisko usytuowane jest kilkadziesiąt metrów na północ od przystanku PKP i znane jest literaturze archeologicznej od drugiej połowy XIX w. Archeolodzy rozpoznali także otaczające grodzisko osady, z których jedna wydaje się mieć charakter produkcyjny. Gród z terenu dzisiejszego Grodziska miałby w czasach między innymi Miecława - władcy Mazowsza do 1047 r. - stanowić zaporę przed atakiem z Małopolski.

Planowany do realizacji projekt przewiduje rekonstrukcję ogrodzeń,  budynków oraz narzędzi, którymi się wtedy posługiwano. Po zakończeniu prac budowlanych planuje się utworzenie atrakcji turystycznej o zasięgu krajowym jak i zagranicznym. Zrekonstruowane Grodzisko będzie miejscem festynów oraz pokazów życia ludzi w tamtym okresie. Obiekt zostanie wyposażony w zaplecze, to jest w parkingi, punkty gastronomii i sprzedaży pamiątek nawiązujących do czasów średniowiecznych.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-11-07
Data publikacji:2019-11-07
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Administrator
Liczba odwiedzin:2563