Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
27 stycznia 2020

27 stycznia został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W tym dniu w sposób szczególny,  jako społeczność Gminy Mrozy, oddajemy hołd i pamięć ofiarom Holokaustu, które straciły życie na terenie naszej gminy i spoczywają w zbiorowych grobach w Mrozach.

Według informacji zebranych w trakcie prowadzonych śledztw, w zbiorowych grobach znajdujących się w lesie pomiędzy ulicami Bolesława Prusa i Henryka Sienkiewicza w Mrozach spoczywa co najmniej 270 osób żydowskiego pochodzenia, zamordowanych przez niemieckich nazistów. Egzekucje prowadzone były od jesieni 1942 r. do jesieni 1943 r. i związane były z likwidacją obozu pracy w Kuflewie a także z likwidacją gett w Mrozach oraz w Kałuszynie.

Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanawiając Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu wskazało, że należy podtrzymać pamięć i edukację na temat Holokaustu, by ten czas był dla wszystkich ludzi przestrogą przed nienawiścią, rasizmem i uprzedzeniami. Dlatego jako społeczność Gminy Mrozy przyłączamy się do obchodów oraz międzynarodowego apelu o pamięć i pokój.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-01-27
Data publikacji:2020-01-27
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Administrator
Liczba odwiedzin:390