Pytanie do Burmistrza

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
18 czerwca 2020

Pytanie wpłynęło dnia: 2020-06-16

Imię: Daniel

Treść pytania: Witam Panie Burmistrzu mam dwa pytania czy w najbliższej przyszłości z racji ostatnio trwających prac związanych z budową kanalizacji na ul. Księżycowej Urząd Miasta i Gminy Mrozy planuje przejąć pod władanie daną nieruchomość stanowiącą w/w drogę??? I pytanie drugie czy w związku z licznymi pytaniami i obserwacjami mieszkańców dot. internetu światłowodowego powstającego w naszej gminie Pan jako burmistrz ma informacje czy taki internet będzie również przewidziany dla mieszkańców chodzi mi o podłączenie do nowobudowanych budynków mieszkalnych czy należy spełnić określone warunki. Jakie są możliwości. Czy wiadomo coś w danej kwestii. Z góry dziękuję za odpowiedz. Życzę dalszych sukcesów zawodowych i dobrego zdrowia, pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedź Burmistrza

Szanowny Panie Danielu,

W przyszłym tygodniu planowane jest gruntowne uporządkowanie ul. Księżycowej po robotach kanalizacyjnych poprzez usunięcie chwastów, całościowe przeprofilowane oraz dowiezienie tłucznia. Tyle możemy zrobić dla poprawienia stanu ulicy przy aktualnym stanie prawnym. Czy nastąpi wykup całej ulicy przez gminę będzie zależało przede wszystkim od jej obecnych współwłaścicieli, ja w imieniu gminy taką gotowość deklaruję na 2021 rok. Jeśli chodzi o budowę linii światłowodowych to obserwuję dyskusję na forum, która jest raczej formą uszczypliwości do burmistrza a nie poważnym zapytaniem czy dyskusją, nie włączam się bo jej celem nie jest pozyskanie rzetelnej informacji.

Odpowiedź dla Pana i pozostałych mieszkańców poważnie traktujących ten problem jest następująca. Już trzy lata temu gmina Mrozy i miasto Mińsk Mazowiecki z powiatu mińskiego podpisały umowę na budowę szerokopasmowego internetu w ramach Mazowieckiej Unii Światłowodowej. Z umowy wynika, że w najbliższych latach będzie modernizowana i rozbudowywana sieć światłowodowa na terenie całej gminy bez udziału finansowego gminy Mrozy. Jako partner zobowiązaliśmy się do współpracy przy sprawnym przeprowadzeniu inwestycji. Prace przygotowawcze trwały długo, ale ostatecznie na początku 2019 roku rozpoczęły się roboty budowlano-montażowe. W pierwszej kolejności zmodernizowano centrale oraz wciągnięto dodatkowe światłowody na trasach magistralnych Kałuszyn -Mrozy-Wola Rafałowska-Kuflew-Jeruzal – Lipiny. Od maja ubiegłego roku montowane są linie światłowodowe, w pierwszej kolejności do placówek oświatowych (taki jest odgórny wymóg programu). W chwili obecnej, szkoły w Mrozach i Jeruzalu są już podłączone do światłowodu, natomiast do szkoły w Grodzisku trwają jeszcze prace. Równolegle do tych prac budowane są linie w różnych częściach Mrozów do odbiorców indywidualnych pod konkretnie przyjęte do realizacji adresy wpisane do projektu. Listę adresów do realizacji udostępniono nam rok temu i po jej analizie zwróciłem się do Orange o jej korektę ponieważ typowanie adresów do realizacji było w dużej części przypadkowe. Jest wiele sytuacji, że pod wskazanymi adresami ludzie nie są zainteresowani przyłączeniem a w innych lokalizacjach pomimo starań adres nie został wskazany do realizacji. Ze względu na to, że otrzymałem odpowiedź, że zamiany adresów mogą być dokonane ale nie więcej niż 15% całego projektu ogłosiliśmy jako gmina akcję składania deklaracji wszystkich osób chętnych ponieważ wiele z nich może być zakwalifikowanych w wyniku dopuszczalnej zamiany. Odpowiadając na Pana pytanie zadane wprost informuję, że w pierwszej kolejności musi być zrealizowany projekt podstawowy z zatwierdzoną listą adresów a później będzie kolejny, który obejmie wszystkich chętnych, którzy złożyli deklaracje.  Wiem od przedstawicieli Orange, że opóźnienia w pracach wynikają głównie z braku firm wykonawczych.

Bardzo dziękuję Panu za zadanie przemyślanego zapytania i wzajemnie życzę wszystkiego najlepszego a zdrowia przede wszystkim. Dariusz Jaszczuk – burmistrz Mrozów    

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-06-18
Data publikacji:2020-06-18
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Administrator
Liczba odwiedzin:233