Apel o uszanowanie przestrzeni publicznej

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
10 września 2021

Szanowni Mieszkańcy,

Wczoraj umieściliśmy informację o incydentach dewastacji mienia publicznego w Parku im. Piotra Starosty w Mrozach.
Informacja umieszczona została na stronie www i fb gminy i wywołała dobrą dyskusję o tym, jakie są oczekiwania i granice tolerowania zachowań przebywających tam osób. Wielokrotnie otrzymywaliśmy od Państwa sygnały, że należy ukrócić takie praktyki i że zainstalowany w tym miejscu monitoring jest tylko atrapą, ponieważ nie reagujemy na coraz częściej zdarzające się tam dewastacje.

Odpowiadając na Państwa wnioski i spostrzeżenia informuję, że od początku powstania Parku im. Piotra Starosty, przy wiacie, celowo pozostawiliśmy dwie ławki nieprzymocowane do podłoża, aby można było urządzać miejsce do spotkania większej grupy lub na wypadek deszczu przenieść się pod altanę.
Ławki do przemieszczania miały również służyć do organizacji imprez przez GCK.
Przez kilka pierwszych lat wprowadzone zasady funkcjonowały bez większych zastrzeżeń, ale niestety zaczęło się to zmieniać poprzez wyrywanie ławek z podłoża, wrzucanie ich do wody, łamanie elementów drewnianych, a w ostatnim czasie nawet wynoszenie ich poza teren parku. Pojawiły się też napisy na elementach drewnianych altany, w tym wulgarne. Przypominam też, że ławki przed altaną służą widzom imprez plenerowych, a ostatnio dochodzi do tego, że wszyscy muszą stać, bo ławki są porozrzucane po całym parku. Tego dalej nie możemy tolerować.

Szanowna młodzieży, rozumiemy potrzeby młodości, różnorodności spędzania wolnego czasu, spotykania się i wspólnego bawienia. Obserwujemy Wasze zachowania, które często pokazują nam, co powinniśmy zmienić, żebyście czuli się dobrze na terenie naszych przestrzeni publicznych, bo po to je budujemy i urządzamy. Pamiętajcie jednocześnie, że urządzenia przestrzeni publicznej są naszym wspólnym dobrem, za które wszyscy razem ponosimy koszty, jeśli nie Wy, to Wasi rodzice.
Na prośbę młodzieży pozostawiliśmy bez przytwierdzania część ławek w Parku im. Wandy i Józefa Rudków przy ul. Licealnej, bo są one przemieszczane pod potrzeby różnych towarzyskich spotkań, w tym osób starszych i nie widzę w tym nic złego. Podobnie jest na rynku w Jeruzalu. Natomiast te ławki, które są przytwierdzone do podłoża mają pozostać na miejscu.
Będzie również wyczyszczona z napisów i odmalowana altana w Parku im. Piotra Starosty oraz w przyszłym tygodniu pojawią się powtórnie dwie ławki w okolicach altany, które będzie można przenosić.
Wczorajsza i dzisiejsza informacja bez konsekwencji zgłoszenia wykroczeń/przestępstw na Policję jest swoistą abolicją, a jednocześnie zapowiedzią, że nie będziemy od teraz tolerować naruszeń prawa i każde kolejne zdarzenie będzie zgłoszone na Policję celem ścigania sprawców.

Proszę wszystkich mieszkańców o uszanowanie naszego wspólnego dobra, którą jest przestrzeń publiczna gminy.

Z wyrazami szacunku,

Dariusz Jaszczuk – burmistrz Mrozów

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-09-10
Data publikacji:2021-09-10
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Sekretarz Gminy
Liczba odwiedzin:378