Urzad Miasta i Gminy Mrozy

230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

30 kwietnia 2021

3 maja przypada 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Polska Konstytucja była ewenementem na skalę światową. Była to pierwsza konstytucja w Europie i druga na świecie po konstytucji amerykańskiej. Pierwszy zbiór praw dla polskiego społeczeństwa, które po raz pierwszy nazwano jednym narodem. Była to ustawa rewolucyjna choć jednocześnie kompromisowa. W przeciwieństwie do rewolucji francuskiej, uchwalenie polskiej konstytucji odbyło się bez rozlewu krwi. Ustawa z 3 maja dawała nadzieję na ogromne reformy i zjednoczenie społeczeństwa. Stanowiła źródło inspiracji dla innych narodów. Z tego powodu została krwawo zniesiona poprzez interwencję zbrojną carskiej Rosji. W 1792 r. niezwykle uroczyście celebrowano pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Było to ostatnie tak radosne święto aż do 1919 r.

O polskiej konstytucji w 1791 r. holenderskiej „Leyden Gazette” napisano: „Jeśli w tym stuleciu w ogóle można mówić o cudach, to jeden z takich cudów wydarzył się w Polsce” (za Normanem Daviesem, „Europa. Rozprawa historyka z historią, Kraków 2010).

Święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja zaczęto obchodzić nieśmiało już 1916 r., gdy jeszcze Polski nie było na mapach Europy. Oficjalnie ustanowiono dzień 3 Maja świętem w 1919 r. Wówczas było to największe święto narodowe. Nie zrezygnowano z obchodów tego święta nawet w czasie II wojny światowej i hitlerowskiej okupacji. Świadczy o tym zdjęcie społeczności Szkoły Podstawowej w Mrozach na tle kopca upamiętniającego uchwalenie Konstytucji 3 Maja wykonane wiosną 1940 r., które z poczuciem dumy przypominamy. Dopiero stalinowska okupacja doprowadziła do zniesienia tego święta w 1946 r. Powróciliśmy do uroczystych obchodów święta Konstytucji 3 Maja w 1990 r.

W tym roku, z uwagi na ograniczenia epidemiologiczne, wspólne obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zostały ograniczone do skromnych akcentów. O godz. 12 w kościele pw. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Mrozach zostanie odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny a po niej zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym bohaterów walk narodowowyzwoleńczych. Z konieczności skromne obchody niech zachęcą nas do twórczego i radosnego wykorzystania tego dnia. Pamiętajmy: 3 Maja, to dzień radości i dumy z dokonań naszych przodków.

Zdjęcie: Społeczność Szkoły Podstawowej w Mrozach na tle kopca upamiętniającego uchwalenie Konstytucji 3 Maja wiosną 1940 r. (źródło: Jadwiga Sowa, www.mojaparafia.eu)

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-04-30
Data publikacji:2021-04-30
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Administrator
Liczba odwiedzin:165