Lasy

Lasy w gminie Mrozy, zajmujące ok. 26% powierzchni gminy, przedstawiają dużą wartość przyrodniczą. Świadczy o tym ustanowienie w ich obszarze aż sześciu rezerwatów przyrody. Gmina posiada pięć zwartych kompleksów leśnych (sześć uroczysk), składających się w większości z lasów państwowych. Największy z nich, to Uroczysko Jeziorek, który łącznie z przylegającymi fragmentami lasów prywatnych zajmuje ponad 1100 ha. W części południowo-wschodniej tego kompleksu znajduje się rezerwat "Rogoźnica" a w części północno-wschodniej projektowany rezerwat "Barania Ruda". Na południowy zachód Uroczyska Jeziorek z rezerwatem przyrody "Torfowisko Jeziorek" znajduje się Uroczysko Florianów wraz z rezerwatem o tej samej nazwie, który łącząc się poprzez lasy chłopskie z niewielkim Uroczyskiem Płomieniec tworzy następny kompleks o powierzchni 700 ha. Trzy mniejsze kompleksy leśne znajdują się w północnej części gminy, a są to: Uroczysko Bernatowizna z rezerwatem "Rudka Sanatoryjna" (łączna pow. kompleksu 140 ha), Uroczysko Pagórki (wraz z przylegającymi lasami chłopskimi zajmuje ok. 160 ha) oraz Uroczysko Gójszcz z rezerwatem "Przełom Witówki" (pow. kompleksu 200 ha). W części północno-wschodniej gminy między Uroczyskiem Gójszcz a Uroczyskiem Jeziorek w dużym rozproszeniu występują małe kompleksy lasów niepaństwowych. Podobnie w części zachodniej i środkowej gminy pojedynczo porozrzucane są fragmenty lasów chłopskich.

Gatunkiem drzew dominującym w miejscowych lasach, jak przystało na obszar nizin, jest sosna. Drzewostany sosnowe dominują na blisko 64,7% powierzchni leśnej. W rejonach dolin rzecznych dosyć często można spotkać drzewostany olchowe. Łącznie zajmują ok. 23,2% powierzchni leśnej gminy. Dużo mniejszy, choć zauważalny w ogólnej strukturze lasów jest udział drzewostanów brzozowych – 6,5% oraz dębowych 4,6%2. Lasy gminy Mrozy nie wyglądają jednak jak leśne manufaktury. Różnorodność zapewniają gatunki domieszkowe takie, jak jesion, lipa, jawor, dąb (w drzewostanach sosnowych), buk, świerk, lipa, wiąz oraz jodła, z której słynie rezerwat "Rudka Sanatoryjna". Należy podkreślić, że występowanie jodły w tej szerokości geograficznej, na izolowanym stanowisku stanowi ewenement, zasługujący na ochronę rezerwatową. Tutejsze leśne ekosystemy są także wzbogacone o warstwę podszytu, którą najczęściej tworzą: kruszyna, leszczyna, jarzębina, czeremcha, jałowiec, bez czarny, brzoza, osika, porzeczka czerwona, grab, trzmielina europejska.

Struktura wiekowa oraz jakość techniczna drzew znacznie lepiej przedstawia się w lasach państwowych niż prywatnych, które narażone są na dużo większą i nieplanową eksploatację. W związku z tym przewaga lasów państwowych w gminie Mrozy (80% do 20%) pozytywnie oddziałuje na wartości przyrodnicze tutejszych ekosystemów leśnych. Na pewno są sprawniejsze w odnawianiu się, bardziej sprzyjające osiedlaniu się zwierząt, zasobniejsze w energię a przede wszystkim piękniejsze dla oka. Poza tym w takich lasach rosną najszlachetniejsze grzyby. Jeśli ktoś chce się o tym przekonać, to radzimy w okresie grzybobrania wybrać się do lasów w okolicach wsi Topór i Borki. W czerwcu i lipcu zachęcamy zaś do skorzystania z jagodowego urodzaju tamtejszych terenów.

2Zmiana Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Mrozy, Część II - Uwarunkowania, Zakład Planowania Przestrzennego i Badań Ekologicznych "EKOS", Siedlce 2012, s. 19