Gminne Obchody 106. Rocznicy Odzyskania Niepodległości
11 listopada obchodziliśmy 106. Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Jedno z najważniejszych świąt państwowych dla całego kraju zbiega się z ważnym wydarzeniem dla Gminy Mrozy. To właśnie z 11 listopada 1674 roku pochodzi pierwszy dokument, w którym pojawia się nazwa miejscowości Mrozy, a jest nim akt ślubu Marianny z Mrozów. Rok 2024 to także 10-ta rocznica nadania Mrozom praw miejskich.
350-lecie Mrozów oraz 10-lecie nadania Mrozom praw miejskich obchodziliśmy szczególnie uroczyście. O godzinie 11.00 na placu przed Szkołą Podstawową w Mrozach zebrały się władze samorządowe Gminy, przedstawiciele jednostek organizacyjnych, placówek oświatowych, stowarzyszeń, poczty sztandarowe oraz liczni mieszkańcy.
Uroczystość rozpoczęła się o 11.30 wciągnięciem flagi na maszt oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie zebrani na czele z Orkiestrą Dętą Mrozów pod kierownictwem Janusza Sadocha oraz jedenastoma pocztami sztandarowymi, prowadzonymi przez Komendanta Gminnego OSP Tomasza Malesę udali się na przemarsz do kościoła parafialnego, gdzie odbyła się uroczysta Msza św. celebrowana przez Proboszcza, ks. Krzysztofa Pietrzaka oraz Wikariusza, ks. Marcina Malinowskiego.
Po Mszy św. poszczególne delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem walk narodowowyzwoleńczych. Kwiaty złożone zostały także na dwóch mogiłach wojennych żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1939 r., zlokalizowanych na cmentarzu parafialnym w Mrozach.
Po okolicznym przemówieniu Burmistrza Mrozów, Dariusza Jaszczuka zebrani odśpiewali Rotę Marii Konopnickiej.
Kolejna część uroczystości odbyła się w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury, która rozpoczęła się występem muzycznym Orkiestry Dętej Mrozów pod kierownictwem Janusza Sadocha oraz obejrzeniem przygotowanego specjalnie na okoliczność 350 lat Mrozów filmu. Następnie głos zabrali: Czesław Mroczek – Poseł na Sejm RP, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Dariusz Jaszczuk – Burmistrz Mrozów.
Kolejnym punktem programu był wykład dr. Andrzeja Nowika – historyka i regionalisty, który niezwykle skrupulatnie zebrał i przedstawił historię naszego miasta.
Na pamiątkę tej niezwykłej rocznicy oraz w podziękowaniu za dotychczasową pracę i współpracę na rzecz społeczności Gminy Mrozy Burmistrz Mrozów Dariusz Jaszczuk wraz z Zastępcą Burmistrza Luizą Kowalczyk oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej w Mrozach Markiem Rudką wręczyli wybite na tę okoliczność pamiątkowe medale.
Ostatnim punktem wydarzenia był niezwykle piękny i wzruszający koncert wykonany przez zespół wokalno – aktorski Sonanto, na który zaprosił prowadzący całą uroczystość Dyrektor Gminnego Centrum Kultury Mirosław Borczyński.
Serdeczne podziękowania kierujemy do współorganizatorów wydarzenia – Parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Mrozach oraz Gminnego Centrum Kultury im. Heleny Wielobyckiej w Mrozach.
Dziękujemy wszystkim pocztom sztandarowym, księżom, radnym, sołtysom, harcerzom, strażakom (w tym młodzieżowej drużynie pożarniczej), jednostkom organizacyjnym Gminy Mrozy, stowarzyszeniom, grupie rekonstrukcyjnej Witezie z Uroczyska, Orkiestrze Dętej z Mrozów za udział w uroczystości oraz zaangażowanie w jej przygotowanie. Jest to dowód na piękną, patriotyczną postawę oraz wspaniałą Waszą współpracę.
Podziękowania kierujemy do naszych Gości za udział w uroczystych obchodach właśnie w Mrozach oraz wszystkich Mieszkańców - to wielka duma widzieć całe rodziny, uczestniczące w tak ważnym dla naszego kraju, jak i samych Mrozów Święcie.