Informacja o zasadach i sposobie realizacji zadań z zakresu opieki nad zwierzętami bezdomnymi
Szanowni Państwo,
Ze względu na toczącą się dyskusję w mediach społecznościowych w sprawie obowiązków gminy w zakresie opieki nad zwierzętami bezdomnymi przedstawiamy pełną informację dotyczącą norm prawnych oraz wdrożonych procedur postępowania po zgłoszeniu przebywania zwierząt domowych lub gospodarskich w przestrzeni publicznej. Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt gmina ma obowiązek pełnej opieki nad zwierzętami bezdomnymi, po rozstrzygnięciu, że zwierzę przebywające w przestrzeni publicznej można uznać za bezdomne. Aby lepiej ten problem zrozumieć należy przywołać art. 4 pkt 16 ustawy o ochronie zwierząt, który w sposób jednoznaczny rozstrzyga wątpliwości.
Zgodnie z definicją zawartą w art. 4 pkt 16 ustawy o ochronie zwierząt, zwierzę bezdomne to zwierzę domowe lub gospodarskie, które uciekło, zabłąkało się lub zostało porzucone przez człowieka, a nie ma możliwości ustalenia jego właściciela lub innej osoby, pod której opieką trwale dotąd pozostawało.
Treść definicji przesądza jednoznacznie, że nie każde zwierzę domowe czy gospodarskie znajdujące się w przestrzeni publicznej jest bezdomne, co do którego gmina posiada obowiązki opisane w ustawie i w corocznie uchwalanym Programie opieki nad zwierzętami oraz zwalczaniu bezdomności zwierząt. W dalszym ciągu powszechnie nie rozróżnia się zwierząt bezdomnych od źle dozorowanych. Za zwierzęta bezdomne uznaje się te, które nie posiadają właściciela w miejscu dłuższego pobytu, głównie jest to błąkanie się w przestrzeni publicznej, co należy potwierdzić czynnością urzędową. W przypadku takich zgłoszeń gmina jest zobowiązana przeprowadzić procedurę sprawdzającą, w sytuacji złego dozorowania należy podjąć czynności w stosunku do właściciela lub opiekuna wynikające z kodeksu wykroczeń lub stwierdzić bezdomność i wdrożyć pełne procedury postępowania ze zwierzętami bezdomnymi. Postępowanie sprawdzające jest maksymalnie skrócone do 1-3 dni przy pomocy informacji sołtysa i mieszkańców. Zdarza się, że procedura trwa dłużej jeśli są problemy z ustaleniem miejsca pobytu zwierzęcia. Po ustaleniu bezdomności podejmowane są dalsze próby ustalenia właściciela i jednocześnie poszukiwanie osób chętnych do adopcji. W przypadku nieskuteczności tych działań przekazujemy zwierzę do schroniska. Taka procedura nie dotyczy zwierząt chorych potrzebujących pomocy czy agresywnie zachowujących się, wtedy działamy bezzwłocznie wzywając weterynarza i firmę, z którą mamy podpisaną umowę na wyłapywanie zwierząt. Po zabezpieczeniu zwierzęcia prowadzimy czynności wyjaśniające opisane powyżej. Poza godzinami pracy urzędu jest udzielone stałe upoważnienie dla Policji do dokonywania pilnych zleceń zabezpieczających. W przypadku zwierząt źle dozorowanych należy dokonywać zgłoszeń bezpośrednio na Policję, ponieważ jest to wykroczenie, w myśl kodeksu wykroczeń.
Poza zadaniami obowiązkowymi, gmina wdraża coraz więcej działań profilaktycznych polegających na leczeniu, kastracji/sterylizacji oraz zawieraniu umów adopcyjnych. Kupowana i przekazywana opiekunom społecznym jest karma dla kotów żyjących w stanie wolnym. Łącznie w 2024 roku zostało zawartych 78 umów adopcyjnych, w tym 68 kotów, 10 psów, a 5 psów zostało przekazanych do schroniska. Wszystkie zwierzęta otrzymały pełne pakiety weterynaryjne. Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi ewidencjonowania zwierząt będziemy organizowali akcje elektronicznego znakowania zwierząt, co znacznie ułatwi ich identyfikację w przypadku konieczności identyfikacji.
Powyżej opisane działania i ich efekty wskazują, że gmina w sposób uporządkowany, zgodnie z prawem realizuje zadania na rzecz bezdomności oraz właściwej opieki nad zwierzętami. Dlatego z dużym zaskoczeniem przyjmujemy lawinowy hejt, jaki pojawia się w mediach społecznościowych przez osoby narzucające nam własne pomysły na realizację zadań gminy, które są sprzeczne z porządkiem prawnym. Mamy wiele zgłoszeń, że psy, które chwilowo wybiegły poza posesję zostały schwytane przez „wolontariuszy” i były nie do odzyskania. W ostatnim czasie mieliśmy przypadek zgłoszonego psa, którego przez kilka dni poszukiwaliśmy, a on (jak się okazało) był zabezpieczony przez fundację, o czym zostaliśmy powiadomieni po dłuższym czasie bez podania miejsca przebywania zwierzęcia. Szczytem łamania prawa jest nielegalne schronisko, które powstało w Kuflewie i ma zakaz działalności wydany przez Powiatowego Lekarza Weterynarii oraz toczą się przeciwko niemu liczne postępowania sądowe. To grupa osób głównie związanych z tym miejscem czyni bezpardonowe ataki na nasz urząd i jego pracowników używając nawet gróźb karalnych.
Przypominamy, zgłoszenia źle dozorowanego zwierzęcia, którego właściciel lub opiekun jest znany dokonujemy bezpośrednio na Policję. Na Policję, nr 112 lub Urzędu Miasta i Gminy Mrozy wszystkie przypadki zwierząt wymagających natychmiastowej pomocy lub pilnego zabezpieczenia. Bezpośrednio do UMiG Mrozy wszelkie przypadki pojawiania się zwierząt o przesłankach bezdomności, które nie wymagają natychmiastowych działań, a konieczna jest procedura sprawdzająca.
Przedstawiając powyższe, jeszcze raz zapewniam, że prowadzenie spraw związanych z opieką nad zwierzętami w Gminie Mrozy przebiega prawidłowo, zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym i właściwą troską o zwierzęta, które wymagają wsparcia.
Z poważaniem,
Dariusz Jaszczuk – burmistrz Mrozów