Obowiązkowa segregacja tekstyliów i odzieży - już od 1 stycznia 2025 r.
Od 1 stycznia 2025r. na każdą gminę zostaje nałożony ustawowy obowiązek segregacji odpadów tekstylnych i odzieży. Wynika on wprost z art. 14 ustawy z dnia 19 lipca 2019r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019r., poz. 1579), zgodnie z którym – od nowego roku, gminy będą zobowiązane do przyjmowania odpadów tekstylnych i odzieży w tzw. Punktach selektywnego zbierania odpadów komunalnych.
Zgodnie z art. 3 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 13.09.1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – utworzenie takiego punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK), w sposób umożliwiający łatwy dostęp do niego wszystkim mieszkańcom, to obowiązek każdej gminy. Są to miejsca, w których mieszkańcy danej gminy, mogą bezpłatnie pozostawić swoje odpady, których nie mogą wyrzucić do przydomowych pojemników. W ramach PSZOK – gmina ma obowiązek zapewnienia przyjmowania co najmniej: papieru, metalów, tworzyw sztucznych, szkła, odpadów opakowaniowych wielomateriałowych, bioodpadów, odpadów niebezpiecznych, przeterminowanych leków i chemikaliów, odpadów niekwalifikujących się do odpadów medycznych, które powstały w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi (w szczególności igieł i strzykawek), zużytych baterii i akumulatorów, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, mebli i innych odpadów wielkogabarytowych, zużytych opon, odpadów budowlanych i rozbiórkowych z gospodarstw domowych, a od 1 stycznia 2025 r. także tekstyliów i odzieży.
Zużyte ubrania, pościel, firany, paski czy buty, które nie nadają się do ponownego użytku i nie zostały zebrane w ramach akcji charytatywnych, najczęściej trafiają do odpadów zmieszanych. Sytuacja ma się jednak zmienić od 1 stycznia 2025 roku. Od tego dnia nie można będzie bowiem wyrzucać tekstyliów do pojemnika na odpady zmieszane. To wymóg unijny. Chodzi o zwiększenie recyklingu i powtórnego użycia tekstyliów, a nie ich spalanie lub składowanie.
Przepis nakłada na gminy jedynie obowiązek przyjmowania tego typu odpadów w punktach selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK). Zmiany nie obligują gmin do odbioru nowej frakcji opadów w ramach zbiórek z gospodarstw domowych.