Urzad Miasta i Gminy Mrozy

Covid – 19, czy Gmina zakłamuje dane?

15 października 2020

obrazek zawiera czerwone kuleczki z wypustkami, które mogą przedstawiać jak wygląda pod mikroskopem koronawirus Szanowni Mieszkańcy,

obserwujemy niektóre wątki toczącej się  dyskusji na temat codziennych komunikatów o ilości osób będących na kwarantannie oraz poddanych izolacji domowej. Bezpośrednio do napisania tej krótkiej informacji skłoniło mnie stwierdzenie jednej z pań, że „Gmina zakłamuje dane”. Chcę zauważyć, że wszystkie dane otrzymujemy z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Mińsku Mazowieckim, która codziennie przekazuje aktualne informacje do GOPS, nie do burmistrza (z powodu wątpliwości w tym temacie od wczoraj przy raporcie podawane jest źródło danych). Przesyłane informacje tylko w części są jawne i są udostępniane na stronie Urzędu Miasta i Gminy Mrozy , pozostałe są objęte ochroną i niedostępne również dla burmistrza. W związku z dywagacjami, a nawet posądzeniami o ukrywanie lub fałszowanie przez Gminę informacji odpowiadam, że są one całkowicie nieuzasadnione.

Odrębną sprawą jest to, które informacje powinny być jawne, a które dostępne tylko dla osób i instytucji uprawnionych. Dla mnie niezrozumiałą jest sytuacja, że burmistrz nie ma dostępu do informacji, którą posiada podległa mu jednostka, nad którą sprawuje nadzór. Nie ukrywam, że jako burmistrz takimi regulacjami jestem zaskoczony, a nawet odbieram to jako ograniczanie mi możliwości wykonywania swoich obowiązków, szczególnie z zakresu zarządzania kryzysowego. Burmistrz jest z mocy prawa Szefem Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, więc jak w tej sytuacji oceniać zagrożenia, planować pomoc lub przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się wirusa.

Pozdrawiam, Dariusz Jaszczuk

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2020-10-15
Data publikacji:2020-10-15
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Sekretarz Gminy
Liczba odwiedzin:282